Jak vybrat rýžovar

Pokud máte možnost koupit rýžovar v zahraničí, je tam na výběr z více modelů. U nás je jen zlomek toho, co vám nabídnou v jiných zemích, ale přesto se dá kvalitní rýžovar koupit i v Čechách (jen je to obtížnější). Nemají totiž mikroprocesor, neboli řídící jednotku, která by rýži vypnula přesně na sekundu podle vašeho přání. Nicméně ty nejlepší modely zvládnou rýži uvařit podstatně dokonaleji, než indukční deska, plotýnka nebo trouba.

RijstkokerPři výběru je také rozhodující zohlednit místo na kuchyňské lince. Rýžovar přece jen zabere část prostoru, ale třeba to pro vás bude impulz – konečně uklidíte friťák a místo smažených hranolek a burgerů se budete věnovat mnohem zdravějším pokrmům. Co do velikosti se vyrábí malé i velké rýžovary a je tak jen na vás, který vám bude vyhovovat více. Je jasné, že velké o objemech nad 1,5 litru jsou prototypem ideálu pro početnější rodinu, zatímco menší, kam se vejde kolem 0,5 kg rýže pro svobodný pár nebo rodinu s jedním malým dítětem.

Zvolte rýžovar podle vlastní potřeby

OLLA-ARROCERAZáleží také, jací jste jedlíci. Pokud je pro vás rozhodující taktéž cena, menší rýžovary jsou samozřejmě levnější. Dají se pořídit kolem 400 Kč, v akci potom i za 300 Kč. Jsou skladnější a vykazují menší spotřebu energie. Manipulace s rýžovarem je rovněž moc důležitá. Tím nejjednodušším systémem je, že rýžovar funguje hned po zapojení do zástrčky. Jiné ovládací prvky u něj nenajdete.

Zlatým cenovým standardem kvality jsou modelové řady ECG a Tristar, nezklame vás však ani Sencor (rýžovary recenze) – všechny tři malé rýžovary mají funkci prodlouženého ohřevu. Jídlo tak zůstane teplé i po několika hodinách, což je dalším plusem. Větší rodině se vyplatí rýžovar od Sencoru, který začíná na 600 Kč a má kapacitu 1,5 litru. Náročnějším strávníkům doporučujeme potom i rýžovary německých značek. Toužíte-li nahradit celou funkci sporáku, existují multifunkční rýžovary, které zvládnou uvařit třeba polévku nebo bramborovou kaši.